Slovenske TV

Podnaslovljene TV

Lokalne TV

EX YU TV

Angleške TV

Nemške TV

Italijanske TV

Ostale TV

SLO 2
06:00
Napovedujemo
08:40
Videotrak
09:40
Az adás a biztonságos közlekedésről szól. A gyerekek kerékpároztak, közlekedési táblákkal ismerkedtek és rendőr kíséretében megnézték a jelzőlámpát. Az autómentes nap alkalmából pedig az úttestre rajzoltak.


Tema oddaje je varnost v prometu. Otroci so kolesarili, spoznavali prometne znake in si v spremstvu policista ogledali semaforje. Ob dnevu brez avtomobila pa so risali po cestišču.

10:25
Ljubljana: Ponedeljek, Torek, Sreda; Špela Močnik Paradiž in David Urankar se bosta z vami prebujala ob sredah. Poleg prometnih minut in pravnih nasvetov bosta podajala predloge za dobre knjige, zanimive filme, »mojster« David in »gospodinja« Špela se bosta tudi podrobneje posvetila gospodinjskim nasvetom in občasno pokazala še, kako lahko sami doma izdelate kakšen kos pohištva. Razreševali bomo tudi vsakdanje življenjske dileme, terenska ekipa bo delila vrtne nasvete, gledalci pa boste lahko svoje znanje preizkusili v krajšem kvizu. Jutro z nami je dobro jutro!
13:15
Cellofest, festival, posvečen violončelistom in violončelu, v Ljubljani pripravlja cikel koncertov, seminarjev in delavnic za mlade z vrhunskimi domačimi in tujimi glasbeniki ter pedagogi. Spremljali boste drugi del programa iz otvoritevnega koncerta, na katerem se je v ansambel violončel združilo dvanajst vrhunskih domačih violončelistov. Predstavili so se z zahtevnimi priredbami orkestralnih kompozicij, k sodelovanju pa povabili izvrstna glasbena gosta, mezzosopranistko Nuško Drašček Rojko in harmonikarja Marka Hatlaka.
14:20
Ne zgodi se prav pogosto, da se v novi, pravkar zgrajeni hiši lastniki zamenjajo že po letu in pol. Seveda nova družina prinese v hišo nov pogled, nove želje, nove zahteve, ki so jih v primeru, ki je pred nami, s skladnim sodelovanjem arhitektov in izvajalcev uresničili rekordno hitro.

V nadaljevanju se posvetimo lesu, trajnemu materialu, s katerim človek rad biva že od nekdaj. Na Norveškem je trenutno najvišja lesena stavba na svetu, visoka je 85,4 metra, ima 18-nadstropij. Ne tako visoke, ampak večstanovanjske lesene objekte, ki sledijo viziji trajnosti, pa že gradimo tudi pri nas. Mi smo dve našli v Celju.

Pod Krvavcem sta zakonca Mirjam in Gregor iz nič ustvarila zeliščno posestvo, na njem pa poleg svoje hiše postavila še več edinstvenih lesenih objektov in elementov. Od kozolca toplarja in zeliščne kašče do hiške, ki sicer ni na drevesu, a nosi ime Drevo.

15:20
Eden najpomembnejših muzejev slovenske bitnosti, ki ohranja materialno in duhovno dediščino, pričevanja o narodnih šegah in navadah, rokodelskih spretnostih in obrti, je Slovenski etnografski muzej. Svojo 100-letnico obeležuje z več zanimivimi razstavami in dogodki.

Dediščino pa ohranja tudi Galerija Šivčeva hiša v Radovljici, kjer se na enem mestu združi arhitektura stare meščanske hiše z umetnostjo. Galerija se namreč poleg bogate stalne zbirke slovenskih ilustratork in ilustratorjev pohvali tudi s številnimi odmevnimi razstavami s področja likovne umetnosti.

Pred 300 leti se je na Južnem Tirolskem rodil Giovanni Antonio Scopoli, eden največjih evropskih naravoslovcev. Po študiju medicine je prišel v Idrijo, kjer je deloval rudnik živega srebra. Scopoli je postal prvi rudniški zdravnik. Svoje življenje je zapisal proučevanju bolezni rudarjev, ob tem pa se je posvečal raziskovanju okoliškega rastlinskega in živalskega sveta.

Scopoli, ki velja za slovenskega Linnéja, je na podlagi primerkov iz Slovenije prvič opisal tudi tudi hrošča puščavnika. Ta izjemno ogrožena vrsta hrošča je ponekod v Evropi že izumrla. Ljubljana pa se lahko pohvali z eno izmed največjih populacij puščavnika v Sloveniji.

Svet in življenje okoli nas pa s potujočim gledališčem papirteatrom že štiri desetletja na svoj način raziskuje lutkar Brane Solce. Izdelovalec lutk, scenograf, dramaturg, režiser, glasbenik in animator je preteklo desetletje s svojimi velikimi lutkami sodeloval na političnih protestih in se tako angažiral tudi kot družbeni aktivist.

16:00
Na lepše: Turizem in podnebne spremembe, pon.
16:35
Bernarda in Jože gostita voditeljico nove glasbene oddaje ne Televiziji Slovenija Leilo Aleksandro Jelić, ki je tudi glasbenica, zato na glasbenem odru predstavlja svojo pesem Rajske ptice. V goste prihaja še vsestranska umetnica Salome, ki tokrat predstavlja svojo prvo avtorsko stand up kabaret predstavo. V zabavnih igrah se tokrat pomeri komični dvojec Žan Papič in Gašper Bergant, ki skupaj pripravljata novo gledališko komedijo z naslovom Fejmiči, sama sta najboljša. Na glasbenem odru se predstavlja še Gregor Ravnik z zmagovalno pesmijo MMS-a Torek.
18:10
Videotrak
19:15
Tomažu Bizjaku in doktorju Matiji Gatalu je uspelo doktorski raziskovalni projekt spremeniti v enega najbolj obetavnih izdelkov na trgu. V začetku leta 2021 sta ustanovila ReCatalyst, odcepljeno podjetje ljubljanskega Kemijskega inštituta, ki razvija, proizvaja in prodaja katalizatorje naslednje generacije za vodikove gorivne celice. Njihova proizvodnja temelji na patentiranem postopku, s katerim potrebo po dragi in redki platini v katalizatorju zmanjšajo za 40 odstotkov, hkrati pa ne zmanjšajo zmogljivosti gorivne celice. Ekipa ReCatalyst, ki danes šteje 10 članov, je prejela številna priznanja in nagrade, med drugim tudi naziv slovenski startup leta 2023. Nedavno so od priznanih mednarodnih in domačih vlagateljev pridobili 1,7 milijona evrov, ki jih bodo uporabili za pospešitev razvoja tehnologije, ki bo igrala pomembno vlogo pri razogljičenju energetike in transporta.
19:45
Fuoco Sacro The Search For The Holy Fire Of Song; Operne predstave lahko človeku včasih spremenijo življenje. Kdor je videl Mario Callas, še danes govori o njej. Redki so operni pevci, ki nam resnično pridejo do srca. Film predstavlja tri take pevce, raziskuje, kaj počnejo, kako to počnejo in kako njihova interpretacija vpliva na nas. To so pevke Ermonela Jaho, Barbara Hannigan in Asmik Grigorian. Tako kot Stanislavski, ki je vohunil za velikimi igralci v upanju, da bo razkril njihove skrivnosti, jih opazujemo. Kako preživijo dan pred premiero? Kakšna je njihova garderoba? Kaj se zgodi v sekundah pred vstopom? Vse tri pevke v dokumentarnem filmu razkrivajo skrite plati svoje osebnosti in odkrivajo skrivnost svojega glasbenega navdiha.
20:50
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
21:00
Za Sosedovo Mizo (vii.); 80 koz, nekaj kokoši, dva osla in zeleni travniki – to je kmetija Sébastiena Beauryja in Claire Proust v Tourainu, jugozahodno od Pariza. Sébastien iz mleka izdeluje sainte-maure, značilen kozji sir s skorjo iz pepela, ki je značilen za to regijo, Clairina strast pa so zelišča in zdravilne rastline. Oboje uporablja v svoji kuhinji pri ustvarjanju tradicionalnih receptov in improviziranih različic: krompir za petatou, nadev za pito, skuha v kozjem mleku, testo pa obogati z domačim rožmarinovim hidrolatom.


ZU TISCH / Nemčija / 2016 / Avtorica: Elke Sasse.

21:30
Informativna oddaja Panorama vsak delovnik gledalcem ponuja svež pregled najzanimivejših dogodkov dneva v Sloveniji in tujini ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov, poročanje novinarjev s terena ter oglašanja posebnih poročevalcev iz svetovnih prestolnic in dopisnikov iz vse Slovenije.
21:40
Informativna oddaja Zdravje vsako sredo ponuja gledalcem tedenski pregled najzanimivejših dogodkov in novic s področja zdravstva ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov in oglašanja novinarjev s terena.
21:55
V Magnetu spoznamo novo vino in skladbo zasedbe Flirrt in se ob 20-letnici partnerstva in glasbenega ustvarjanja družimo z Maraayo. Preverimo tudi dogajanje na Ljubljanskem tednu mode.
22:00
I: Kento Hayashi, Masanobu Katsumura, Mayu Miyamoto, Nanao, Osamu Mukai, Ryoko Yonekura, Shohei Miura, Yosi Yosi, Yumi Adachi... Legal V. Ex Lawyer Shoko Takanashi; 2. primer

Pravna pisarna brezkompromisne nekdanje odvetnice Šoko Takanaši tokrat sprejme primer direktorice v mednarodnem podjetju, ki so jo odpustili, potem ko so jo trije podrejeni obtožili mobinga. Kot dokaz predložijo zvočni posnetek – ampak ali je to vsa resnica? In kakšna preteklost druži Šoko in Kaizakija, odvetnika nasprotnega tabora?


scenarij: Hiroshi Hashimoto

režija: Hidetomo Matsuda, Naoki Tamura

v glavnih vlogah: Ryoko Yonekura, Osamu Mukai, Kento Hayashi, Nanao, Yosi Yosi Arakawa, Risa Naito

Mayu Miyamoto, Yumi Adachi, Shohei Miura, Masanobu Katsumura.

23:05
The Capture (ii.); Inšp. Carey preiskuje vdor v oddajanje BBC-ja. Varnostni minister Turner se znajde sredi škandala v zvezi s ponudbo za uporabo tehnologije prepoznave obraza kitajskega podjetja Xanda na britanskih mejah. Osumljenec za vdor, predstavnik podjetja Xanda v Londonu se odpravi na letališče, agenti SO-15 so mu za petami. Rachel dobi novice iz bolnišnice o Patrickovem stanju in se odpravi v bolnišnico. Garlandova z ekipo se pripravlja na aretacijo osumljenca.


THE CAPTURE (II.) / Velika Britanija, ZDA / 2022

Scenarij in režija: Ben Chanan

V glavnih vlogah: Holliday Grainger, Paapa Essiedu, Indira Varma, Andy Nyman, Rob Young, Ron Perlman, Ben Miles, Lia Williams...... IMDb ocena: 7.9/10
.

00:05
Videonoč
09:55
Videotrak
11:10
Četrtek Tv Slo-tv Mb; Ob Svetovnem dnevu učiteljev bomo v oddaji Dobro jutro gostili Naj učitelja dr. Uroša Ocepka, ki se poteguje za laskavi naziv Naj učitelja na svetu. Preizkusili bomo novo plezalno steno v Slovenski Bistrici in najdaljšo dirkalno stezo za go-karte v Sloveniji, spoznali nekaj zanimivih jesenskih zasaditev za balkone in terase, preverili najnovejše zanimivosti iz vesolja ter vas povabili na dogodivščine v Mežiški rudnik.
14:00
Kakšen bo slovenski nastop na Frankfurtskem knjižnem sejmu čez nekaj dni? Kateri so aduti častnega gostovanja? Kakšen je pomen mednarodnega trženja avtorjev in pridobivanja licenc za prevode v tuje jezike? Kaj ima Slovenija po mnenju Slavoja Žižka povedati mednarodnemu občinstvu ključnega knjižnega sejma na svetu?

Objavljen bo tudi pogovor s kuratorjem Matthiasom Göritzem.


Gostje: Katja Stergar, dr. Miha Kovač, Amalija Maček in Senja Požar.

Urednica oddaje Nina Jerman.

15:10
Skupaj Za Rise; Risom v Sloveniji in Hrvaški grozi ponovno izumrtje. Njihova največja grožnja je parjenje v sorodstvu, zato so v okviru projekta LIFE Lynx pripeljali 18 risov, ki bodo osvežili kri in populaciji pomagali preživeti. Projekt je združil strokovnjake, raziskovalce, naravovarstvenike in lovce iz petih evropskih držav, z enotnim ciljem - rešiti rise pred ponovnim izumrtjem. Poleg doselitev se mednarodna ekipa, ukvarja tudi s spremljanjem risov, preprečevanjem nezakonitega lova in sprejemanjem te velike zveri med lokalnimi prebivalci. V številne aktivnosti so vključeni tudi lovci iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Romunije in Slovaške. Podobno kot leta 1973, ko so lovci in gozdarji rise ponovno pripeljali v slovenske gozdove, imajo tudi v tem projektu ključno, aktivno vlogo. Skupaj bomo ohranili risa, največjo mačko, ki živi v evropskih gozdovih.
15:55
Po koncu druge svetovne vojne je kraje ob naši zahodni meji za dve leti zasedla zavezniška vojska. Mejni pas je postal znan kot Cona A.


Američani, Angleži, Novozelandci, celo Indijci so od Trsta čez Kras do Predela upravljali tako imenovano cono A Morganove linije, preden je mirovna konferenca v Londonu februarja 1947 določila pravo mejo med Italijo in Jugoslavijo. O srečanjih z razsipništvom in demokracijo, o kokakoli in žvečilcih, ki so skupaj z džezom zasedli soško dolino, pripoveduje dokumentarec Nočemo belega kruha! Govori o času prešernega rajanja pa tudi ostrih demonstracij za priključitev k Jugoslaviji in skozi pripovedovanja živih prič ter mladih zgodovinarjev obnovi tisti čas ob izteku druge svetovne vojne, ko so dekleta zvečer plesala swing, ponoči pa pisala po stenah hiš: TUJEGA NOČEMO, SVOJEGA NE DAMO! Dokumentarec Nočemo belega kruha v produkciji Televizije Slovenija in VPK so snemali leta 2009 v zgornji Soški dolini, poleg scenarista Zdravka Duše in režiserke Jasne Hribernik so mu vsebino dali mladi zgodovinarji in starejši pričevalci, ki se še spominjajo časa, ko je bil desni breg Soče pod angloameriško upravo. Razmeroma malo znana dejstva so zanimiva tako z narodnozgodovinskega kot s kulturnega vidika.

17:10
Glasbeno humoristična ekipa v tempu voditeljev Melani Mekicar in Blaža Švaba, ob spremljavi odličnega benda Diamanti ter ekipe humoristov, se vrača na televizijski program TV SLO1 vsak petek ob 20ih!


V prvi jesenski oddaji gostujejo Challe Salle, Stil, Kikifly - Kristijan Crnica in Saša Lešnjek, premiero nove pesmi predstavljajo Flirrt, veselimo se mladih fantov Vzrock in Aktual, v romantični baladi poslušamo Marka Pezdirca, Vesele Dolenjce, Brate Kavkler in godalni kvartet C'est la vie. Nastopata Uroš in Tjaša, Čudežna polja in v prav posebni rubriki, kjer predstavljamo pesmi aranžirane Na glavo prisluhnemo Slakovi skladbi v izvedbi Žana Serčiča.


Tudi v aktualni sezoni se povezujemo z mladimi. Za dober namen v zabavnem kvizu tekmujeta Challe Salle in Saša Lešnjek s pomočnikoma Filipom in Nacetom Maležičem, tekmovalcema prejšnje sezone Malih sivih celic. Kviz ima dobrodelni namen: mladim in talentiranim glasbenikom iz socialno šibkejših okolij želimo zagotoviti redno šolanje v glasbeni šoli ali pomagati pri nakupu inštrumenta. Gledalci in podjetja lahko pomagamo pri zbiranju sredstev v sklad GLASBENIK SEM Zveze prijateljev mladine Slovenija, ki bdi nad projektom. Verjamemo, da lahko glasbeno izobraževanje bistveno pripomore pri razvoju mladostnika in je gotova smer proti kvalitetnejšem življenju.

18:40
Vozili smo avto, ki samodejno prehiteva: pogleda naokrog, vključi smerokaz, prehiti in se vrne nazaj na vozni pas. Spoznali smo tudi električni avtomobil z dosegom 700 kilometrov, a tudi dokazali, da se klasični bencinski oziroma bencinsko - električni hibridni avtomobili zlepa ne bodo umaknili električnim.
22:50
I: Kento Hayashi, Masanobu Katsumura, Mayu Miyamoto, Nanao, Osamu Mukai, Ryoko Yonekura, Shohei Miura, Yosi Yosi, Yumi Adachi... Legal V. Ex Lawyer Shoko Takanashi; 3. primer

Pravna pisarna brezkompromisne nekdanje odvetnice Šoko Takanaši tokrat pomaga pri zbiranju dokazov v prid obtožencu za umor svoje žene, ki krivde ne prizna. Obtoženec vztraja, da je v času zločina v Tokiu srečal svojega srednješolskega razrednika, vendar ta trdi, da v mestu ni bil že deset let. Kateri govori resnico? In s kakšnimi zvijačami se bo Šoko tokrat prikopala do nje?



scenarij: Hiroshi Hashimoto

režija: Hidetomo Matsuda, Naoki Tamura

v glavnih vlogah: Ryoko Yonekura, Osamu Mukai, Kento Hayashi, Nanao, Yosi Yosi Arakawa, Risa Naito

Mayu Miyamoto, Yumi Adachi, Shohei Miura, Masanobu Katsumura.

23:50
Glasbeno-dokumentarna oddaja nas popelje na zgodovinsko popotovanje po poteh uspešnega sodelovanja med big bandi nekdanje Jugoslavije. V sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja so se na Glasbeni paradi v Radencih srečevali in nastopali big bandi vseh jugoslovanskih republik. Kot posledica teh srečanj je leta 1989 nastal Jumbo big band, veliki jazzovski orkester, sestavljen iz treh zasedb: Big banda RTV Ljubljana, Plesnega orkestra RTV Zagreb in Jazzovskega orkestra Radio-televizije Beograd. Po skoraj treh desetletjih so se ti trije orkestri leta 2018 znova združili in nastopili kot en orkester na Novosadskem jazz festivalu. Dokumentarna oddaja v reportažnem slogu spremlja potovanje Big banda RTV Slovenija od Ljubljane in Zagreba do Novega Sada, od vaj in srečanj glasbenikov do sklepnega dogodka, nastopa Jumbo Big Banda v veliki dvorani Srbskega narodnega gledališča v Novem Sadu. Oddajo bogati televizijski arhiv, iskrive misli glasbenikov vseh treh orkestrov ter misli Vojislava Bubiše Simića, legendarnega dirigenta Big banda Radio-televizije Srbija. Scenarist in urednik oddaje Daniel Celarec, direktor fotografije in snemalec Bernard Perme, montažer Andrej Modic, režija Aleksander Šmuc.
00:25
Videonoč
06:00
Napovedujemo
08:25
Videotrak
09:40
Hitreje, više, močneje je mogoče doseči tudi z znanostjo. Med igro tenisa deset kamer ves čas zajema podatke o položaju igralca in žogice, njeni hitrosti in vrtenju. Analize teh podatkov so osnova za izboljšanje in prilagoditev načina igranja in tudi treninga. Zato so treningi danes vse bolj specifični in točno določeni za posamezen šport. Raziskovalci fakultete za elektrotehniko so razvili sistem za vadbo veslanja, ki med vadbo spremlja, kaj se z veslačem dogaja, in mu sproti daje navodila o tem, kako lahko izboljša svojo tehniko. Kaj pa med športno dejavnostjo počnejo naši možgani? Znanost pomaga športu, toda tudi športniki lahko pomagajo znanosti. Na največji regati na svetu so zbirali podatke za znanstvenike.
10:20
Rebeco in Tima smo večkrat obiskali na njunem delovnem mestu, ko sta z nami delila nasvete o oskrbi psov in mačk. Zdaj smo ju obiskali na domu in spoznali njune živalske družinske člane. Spoznali smo Bilija in se z njegovo skrbnico odpravili tudi na OŠ Rače, kjer učenci skrbijo za nekaj živali in obenem zbirajo donacije za Društvo za zaščito živali Pomurja. Svetujemo, kako izbrati bivanjske in potovalne bokse za pse. Spoznavamo grahasto tukalico. Vabljeni k ogledu.

ozivalih@rtvslo.si.

12:50
Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na sporedu vsak delovni dan, se prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do predstavljanj osupljivih življenjskih usod, vrtičkarskih in prehranskih nasvetov in atraktivnih nagradnih iger. Oddaja poteka tudi v sodelovanju z RTV centrom Koper in RTV centrom Maribor, s čimer v živi program vnašamo še več lokalnih vsebin.


Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.

14:20
V najstarejši vrtnarski oddaji pri nas vam vsako soboto svetujejo, kako gojiti vrtnine na ekološki način, z ekološkimi in bio-dinamičnimi pripravki, kako pravilno saditi sadno drevje in ga na začetku pomladi tudi ustrezno porezati. V njej predstavljamo smernice v cvetličarstvu in gojenju rezanega cvetja in lončnih rastlin, pogosto pa kot začimbo oddaje pripravimo tudi kakšno pozabljeno jed. Vabljeni k ogledu.

navrtu@rtvslo.si.

14:45
Dokumentarec prikaže tri samostane prvotnih kristjanov Sirjakov na Bližnjem vzhodu in njihovo dragoceno versko in kulturno zapuščino.


Krščanstvo je pognalo svoje korenine na prostorih južne in jugovzhodne Turčije, Iraka in Sirije. Na tem ogromnem prostranstvu, velikokrat označenem za 'zibelko civilizacij' živijo tudi Asirci oziroma Sirjaki, ki spadajo med prvotne kristjane in ki še vedno govorijo aramejščino, sicer znano kot Jezusov jezik. Njihova predkrščanska in krščanska dediščina kakor tudi njihov narodni obstoj sta ogrožena zaradi medsektaških ter medetničnih vojn, ki zadnja leta razjedajo širši Bližnji vzhod. Različne islamistične vojske na čelu s samooklicano Islamsko državo sistematično uničujejo muzeje in starodavne cerkve ter samostane. Nazadnje so svetovni mediji poročali o popolnem opustošenju samostana Mar Elia (sv. Elije) blizu Mosula na severu Iraka. V Iraku, Siriji, pa tudi v Turčiji, kjer se je ponovno vnela vojna med turško vojsko in Kurdsko delavsko stranko, je ogroženih veliko samostanov s pripadajočimi cerkvami, ki so izjemnega pomena za samo zgodovino krščanstva in človeštva nasploh. V vsakem samostanu se ustvarjalci osredotočajo na specifičen zgodovinski in siceršnji pomen. Dva samostana sta iz severnega Iraka (Rabban Hormizd in Mar Mattai), eden pa iz jugovzhodne Turčije (Mor Gabriel). Samostani v Siriji v času produkcije niso bili dostopni zaradi vojnih razmer. Vsi trije samostani so danes resno ogroženi. Mar Mattai in Rabban Hormizd sta v času produkcije stala le nekaj kilometrov stran od bojnih položajev Islamske države. Zaenkrat ju varujejo pripadniki kurdske vojske in krščanskih obrambnih milic. Samostan Mor Gabriel medtem ne uživa nobene posebne zaščite s strani turške države, kvečjemu nasprotno. Turške oblasti so mu odvzele obdelovalno zemljo, ki je predstavljala pomemben vir za samostan. Tudi njegova prihodnost ostaja negotova.

15:40
Žogarija je projekt, ki uteleša eno naših najpomembnejših prepričanj – da šport lahko izboljša kakovost življenja mladih, jim vcepi vrednote, kot so solidarnost, poštenost, odgovornost, ter spodbudi spremembe na bolje v lokalnih skupnostih in širše.
16:25
33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovali in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.
17:00
Legendarna primorska zasedba Avtomobili neprekinjeno deluje že 40 let. Častitljiv jubilej so se člani skupine odločili kronati z novim, že enajstim studijskim albumom Sijaj, ki je septembra 2022 izšel pri ZKP RTV Slovenija. Plošča prinaša 13 novih skladb, na katere so fantje zelo ponosni, saj pomenijo korak naprej v zvenu skupine, ki pa ostaja -avtomobilsko- prepoznaven in unikaten. -Album smo zaradi covida snemali dolgi dve leti, v celoti je nastal v Gorici. Pri njem so poleg članov zasedbe sodelovali še: Rok Škarabot na tolkalih, Jani Šepetavec na tenorsaksofonu in Uroš Trebižan na kontrabasu, ki so s svojimi prispevki nadgradili zvok zasedbe, ne da bi okrnili njegovo bazičnost in prvinskost. Fantje pravijo, da je to najboljši album doslej. Skladbe na njem govorijo o potovanjih, svetu in podeželju v domači Sloveniji,- ploščo opisuje Marko Vuksanović, ob tem pa poslušalce vabi in spodbuja, da si o pesmih ustvarijo svojo sodbo.

Avtomobili so David Morgan (bobni), Boštjan Andrejc - Bushy (kitare), David Šuligoj (bas), Mirko Vuksanović (klaviature) in Marko Vuksanović (vokal).

V živo so se predstavili 10. 11. v Siti teatru v Ljubljani. Televizijski koncert je režirala Špela Kuclar.

18:35
Ne zgodi se prav pogosto, da se v novi, pravkar zgrajeni hiši lastniki zamenjajo že po letu in pol. Seveda nova družina prinese v hišo nov pogled, nove želje, nove zahteve, ki so jih v primeru, ki je pred nami, s skladnim sodelovanjem arhitektov in izvajalcev uresničili rekordno hitro.

V nadaljevanju se posvetimo lesu, trajnemu materialu, s katerim človek rad biva že od nekdaj. Na Norveškem je trenutno najvišja lesena stavba na svetu, visoka je 85,4 metra, ima 18-nadstropij. Ne tako visoke, ampak večstanovanjske lesene objekte, ki sledijo viziji trajnosti, pa že gradimo tudi pri nas. Mi smo dve našli v Celju.

Pod Krvavcem sta zakonca Mirjam in Gregor iz nič ustvarila zeliščno posestvo, na njem pa poleg svoje hiše postavila še več edinstvenih lesenih objektov in elementov. Od kozolca toplarja in zeliščne kašče do hiške, ki sicer ni na drevesu, a nosi ime Drevo.

22:10
I: Kento Hayashi, Masanobu Katsumura, Mayu Miyamoto, Nanao, Osamu Mukai, Ryoko Yonekura, Shohei Miura, Yosi Yosi, Yumi Adachi... Legal V. Ex Lawyer Shoko Takanashi; 4. primer

Pravna pisarna brezkompromisne nekdanje odvetnice Šoko Takanaši tokrat zastopa mlado vdovo mogotca, ki jo njegov edinec toži za dediščino. Oporoke starec namreč ni zapustil, zato milijardno premoženje po zakonu pripade njegovi zakoniti ženi, čeprav je zakonska zveza trajala komaj štiri ure. Ko oporoko vendarle najdejo, pa se pojavi dvom o njeni pristnosti. Odvije se sodni boj med dvema potencialnima dedičema – kateri bo potegnil kratko?


scenarij: Hiroshi Hashimoto

režija: Hidetomo Matsuda, Naoki Tamura

v glavnih vlogah: Ryoko Yonekura, Osamu Mukai, Kento Hayashi, Nanao, Yosi Yosi Arakawa, Risa Naito

Mayu Miyamoto, Yumi Adachi, Shohei Miura, Masanobu Katsumura.

23:10
Dokumentarni film o treh možeh in steni ene najlepših gora na svetu: 6828 metrov visokem Ama Dablamu.


Vanji Furlanu in Tomažu Humarju se je leta 1996 po sedmih dneh izjemno težavnega plezanja uspelo preko severozahodne stene prebiti na sam vrh. Zvonko Požgaj, njuna edina zveza z dolino, je dogajanje spremljal iz baznega tabora, ju preko oddajnika usmerjal in vzpodbujal, obenem pa skrbno snemal in zapisoval vse, kar se je dogajalo v tistih dramatičnih dneh.

Rezultati te izjemne odprave so že nekaj časa znani. Vzpon je bil v tujini iznačen kot največji alpinistični dosežek v letu 1996 in ostaja eden večjih v zgodovini. Vanje Furlana že dolgo ni več med nami, trinajst let kasneje pa je v Nepalu na Langtang Lirungu ostal tudi Tomaž Humar. Njegov sin je kot 19-letnik postal najmlajši človek, ki je prekolesaril zemeljsko oblo. Duhovne in vztrajnostne dediščine svojega očeta ne skriva: »Moj oče mi je pomenil to, kar upam, da bom nekoč tudi jaz pomenil svojemu sinu. Torej zgled in ponos. Bil je človek, ki je imel sanje, večje od strahov. Oče me je poleg številnih spoznanj naučil predvsem dve stvari: v življenju nikoli ne poklekni in ne zapravi svojega ponosa, kajti ko enkrat to storiš, ti ne ostane nič. In ne odnehaj takrat, ko je težko.«

Film o izginjanju, času, umrljivosti, spominu in večnosti človeškega duha se priklanja enemu največjih dosežkov slovenskega alpinizma v svetu in je posvečen Vanji Furlanu ter Tomažu Humarju.

00:10
Videonoč