Srce parajoči drugi celovečerni film kultnega ameriškega režiserja je postavljen v čas viktorijanske Anglije. Govori o življenjski poti mladeniča Josepha Merricka, ki od otroštva naprej trpi za vrsto obolenj in deformacij. Zaradi iznakaženega videza najde službo v gledališču za revne sloje, ki na atrakcijo s ponižujočim vzdevkom Človek slon gledajo z mešanico studa in sočutja. Lastnik ga pretepa in obravnava kot žival. Iz tragičnih okoliščin ga povleče zdravnik dr. Frederic Treves. Merrick je za dr. Trevesa najprej zanimiv zaradi svoje nenavadne anatomije. Zdravnik pa kmalu odkrije, da je njegov pacient v resnici občutljiv, omikan in ustvarjalen človek. Merrick postane priljubljen gost v londonski visoki družbi, toda duhovi preteklosti mu ne dajo miru.
Film je posnet po resnični zgodbi Angleža Josepha Merricka, ki se je v drugi polovici 19. stoletja preživljal kot cirkuška atrakcija, nato je nekaj let prebil kot pacient v londonski bolnici, kjer so ga pogosto obiskovali pripadniki visoke družbe. Umrl je pri 27 letih.
Kritiška in komercialna uspešnica režiserja Davida Lyncha je prejela osem oskarjevskih nominacij, tri nagrade bafta za najboljši film, najboljšega igralca in najboljšo scenografijo ter cezarja za najboljši tuji film.
David Lynch, eden najbolj edinstvenih filmskih režiserjev našega časa, se je v 78. letu poslovil 16. januarja 2025.
Izvirni naslov: THE ELEPHANT MAN / Britansko-ameriški film, 1980 / Režija: David Lynch / Scenarij: Christopher De Vore, Eric Bergren, David Lynch / Igrajo: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft.
Partizansko smučarsko tekmovanje v Cerknem je bil odmeven in enkraten športni dogodek, ki se ga je 20. in 21. januarja 1945 udeležilo več kot 40 partizanov, ki so tekmovali v veleslalomu, patruljnem teku in skokih. Dogodek se je odvijal v osvobojenem partizanskem Cerknem, ki je bilo v času tekem, v krogu 80 kilometrov obdano s 15.000 pripadniki nemških in drugih sovražnih enot, tekmovanje pa si je kljub vsemu ogledalo več kot 1.000 gledalcev.
V filmu lahko spremljamo pripovedi udeležencev tekmovanja, gledalcev in strokovnjakov s področja vojskovanja na smučeh.
Prav tako je v filmu prikazano bogato slikovno gradivo in nekateri do sedaj neznani dokumenti, ki pričajo, kako je potekalo samo tekmovanje.
Dokumentarni film Partizanske smučine Cerkno '45 je zgodba o dogodku, ki je bil edinstven v takratni okupirani Evropi, je film o pravi partizanski zimski olimpijadi, ki si zasluži, da se uvrsti v svetovno zgodovino smučanja in vojskovanja na smučeh.
Scenarist in režiser filma je Dušan Moravec.
Falenopsise gojimo praviloma prozornem lončku, ki ga postavimo v okrasnega z ožjim dnom. Slednje preprečuje, da bi se korenine namakale v odvečni vodi in propadle. Če imamo možnost ustvariti vlažno okolje, lahko postavimo epifitno drevo. Nanj pritrdimo različne orhideje, bromelijevke, tudi praproti. Naredila ga je dr. Sabina Šegula.
Film temelji na resnični zgodbi Američana, ki je leta 1994 opravil neverjetno pot po osrčju Amerike. Ko 73-letni Alvin izve, da je njegovega brata zadela kap, se ga odloči obiskati in zgladiti njun dolgoletni spor. Ker pa ga dajejo kolki in mu peša vid ter nima vozniškega dovoljenja, se trmasti Alvin usede na svojo kosilnico, nanjo pripne manjšo prikolico in se odpravi na skoraj 400 kilometrov dolgo potovanje od domačega mesteca Laurens v državi Wisconsin do Mount Ziona v Iowi. Na poti naleti na številne ovire, pa tudi na ljudi, ki mu hočejo pomagati.
David Lynch, eden najbolj edinstvenih filmskih režiserjev našega časa, se je v 78. letu poslovil 16. januarja 2025.
Izvirni naslov: STRAIGHT STORY / Ameriški film, 1999 / Režija: David Lynch / Scenarij: John Roach, Mary Sweeney / Igrajo: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Jane Galloway Heitz.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Naslov oddaje se torej navezuje na miselno prehajanje v nov čas, ki se izraža tako v navadah kot v postopni spremembi mišljenja. Posledično postaja tudi prehajanje državne meje ustaljena in čedalje pogostejše navada, ki nedvomno spodbuja spoznavanje in zato tudi razumevanje soseda ter razmišljanje o in delovanje v skupnem prostoru.
V oddaji se torej opiramo tudi na prehode iz preteklih miselnih okvirov v nove.
V njej z zanimivimi gosti iz obeh strani nekdanje meje predstavljamo uspešna sodelovanja na različnih področjih: kulturi, gospodarstvu, znanosti in družbeno političnemu življenju.
Zgodbo o življenjski odločitvi, ki je zaznamovala njegovo igralsko kariero, pripoveduje skupaj z nekdanjim novinarjem in komentatorjem TV Slovenija Miho Žibratom, s katerim se poda po poti spominov. Skupaj obiščeta nekdanje soigralce iz Rima: Žarka Paspalja, Dina Rađo, Tonija Kukoča in trenerja Dušana Ivkoviča v enem zadnjih intervjujev pred prezgodnjim slovesom.
V produkciji studia Art7video in s finančno pomočjo RTV Slovenija in Filmskega centra Slovenija je nastal igrano-dokumentarni film ceste scenarista in režiserja Aleša Žemlje. Zmago Sagadin, Božidar Maljković, Janez Drvarič, Peter Vilfan, prijatelji, sorodniki in drugi osvetljujejo trnovo športno pot od Juretovih mladih nog pa do sprejema v Fibino hišo slavnih. Pri upodobitvi najtežje odločitve v karieri pa si je ekipa pomagala tudi z igranimi sekvencami, kjer v vlogi Jureta in Miha nastopata priznana slovenska igralca Luka Bokšan in Jure Lajovic.
Pogum in odločnost slovenskega naroda izpred 30 let se kažeta skozi osebne zgodbe, ki si zaslužijo biti videne, slišane. Zgodba ne teži k mistifikaciji posameznih dejanj, ampak služi kot psihološki oris teže odločanja. Jure Zdovc med 24. in 26. junijem 1991 kot edini slovenski predstavnik nastopa v košarkarski reprezentanci Jugoslavije na prvenstvu v Rimu. Po prvenstvih v Zagrebu (EP 87) in Buenos Airesu (SP 1990) se izkaže, da je na delu »zlata« generacija košarkarjev, ki ji napovedujejo še dolgo uspešno pot. V dogajanje na prvenstvu pa zarežejo odločilne novice iz Slovenije, kjer se JLA z orožjem poda iz kasarn poda med ljudi. Takratna slovenska politična oblast sprejme sklep in pozove slovenske športnike, da zapustijo jugoslovanske ekipe. Jure Zdovc ostane sam pred odločitvijo – zapustiti »zlato« generacijo soigralcev zdaj ali pozneje? Pobrati zlato medaljo ali oditi domov branit družino, domovino?
V zgodbi iz prve roke sledimo mislim in dejanjem posameznikov, ki so se v Rimu znašli skupaj z Juretom, nato pa so se morali odpraviti domov. Gre za vpogled posameznikov v lastne vzgibe in dejanja, ki je hkrati tudi družbeni in osebni pregled časa in prostora, v katerem živimo.
Glede na pomanjkanje domačih dokumentarnih filmov s športno tematiko smo tako izkoristili priložnost in slovenskemu prostoru namenili navdihujočo zgodbo cenjenega športnika. Z njo si želimo prikazati težo odločitve slehernega posameznika ob toku zgodovine mimo vzorcev delitve na »naše« in »vaše«.
MENOPAUSES / MÉNOPAUSES / Francija / 2024 / Režija: Julie Talon.
3. del: Nedokončani portret
Zadnji del serije nam predstavi, kako je Agatha v Iraku srečala Maxa Mallowana, štirinajst let mlajšega arheologa, s katerim je bila nato srečno poročena skoraj pol stoletja, kako je svoje osebne izkušnje vpletla v enega svojih najznamenitejših romanov Smrt na Nilu in kaj jo je gnalo k pisanju med drugo svetovno vojno. Razčleni njen najbolje prodajani roman Bilo jih je deset in razloži tragično ozadje Mišnice, najdlje uprizarjane gledališke igre na londonskem West Endu.
AGATHA CHRISTIE: LUCY WORSLEY ON THE MYSTERY QUEEN / Velika Britanija / 2022 / Režija: Edmund Moriarty.
Z Nino bodo nastopili tudi gostje presenečenja: Matjaž Robavs, Aljaž Farasin, Gregor Ravnik, Martin Štibernik in Bor Zuljan.
Posnetek koncerta je odlična priložnost za podoživetje nepozabnega večera, obujanje spominov na Ninine pretekle koncerte in ogrevanje za prihajajoči stadionski spektakel, s katerim bo junija 2025 praznovala 20-letnico svoje kariere.
Režiser koncerta: Anže Škrube.