Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Potrkali smo na vrata mladega oblikovalca unikatnega izdelanega lesenega pohištva. Potreba po tem, da si opremi dom, je Jana Bariča spodbudila k temu, da je kar sam poprijel za orodje in se lotil izdelave lesenega pohištva. Diplomirani arhitekt urbanist je tako svoje poslanstvo našel v rokovanju z lesom, njegovi estetsko dovršeni kosi pa so bili doslej deležni že številnih domačih in tudi tujih priznanj.
Vajeni smo, da so vrtovi, ki nastanejo ob pomoči strokovnjakov, seveda v sodelovanju z lastniki, polni vsebine, domišljeni in trajnostno naravnani. Pri snovanju takih vrtov avtorji upoštevajo specifike lokacije, podnebja, lege zemljišča, predvsem pa želje in zahteve naročnikov. Vse navedeno velja tudi za vrt, ki smo ga obiskali v bližini Ljubljane. Njegova posebnost je v tem, da je nastal po načrtu krajinske arhitektke, vendar ob odsotnosti lastnikov.
Nedelja, 8. decembra je bila za Makedonsko pravoslavno cerkev Svetega Klimenta Ohridskega v Ljubljani še posebej praznična. Metropolit Pimen, škof Makedonske pravoslavne cerkve za Evropo je ljubljanski cerkvi podaril svetniške relikvije.
Eno od osrednjih poslanstev Cerkve Jezusa Kristusa svetih iz poslednjih dni je pomagati ljudem v stiski. V decembrskih prazničnih dneh so v cerkvi v Ljubljani organizirali zbiranje paketov z nujnimi pripomočki za higieno, ki so jih predali predstavnikom Rdečega križa Slovenije.
V digitalni rubriki bomo ločevali resnične posnetke od globokih ponaredkov, oddajo pa zaokrožili z zabavnim kvizom (Spo)znanje generacij.
Francija leta 1963. Anne je nadarjena študentka iz delavske družine, ki ji napovedujejo svetlo prihodnost. A ko nepričakovano zanosi, se začne svet okoli nje podirati. Želja po dokončanju študija in po osvoboditvi od delavskega okolja se naenkrat zdi vse bolj oddaljena. Zaključni izpiti se hitro približujejo, zato se Anne odloči, da bo ukrepala. Kolegice ji povedo za žensko, ki naj bi za izdatno plačilo v strogi tajnosti opravljala splave. Anne se mora na tej veliki preizkušnji spopasti s sramom in bolečino, pa tudi z grožnjo zaporne kazni …
Odlične ocene kritikov in zlati lev 78. beneškega mednarodnega filmskega festivala.
HAPPENING / DOGODEK / FRA / 2021
Režija: Audrey Diwan / Scenarij: Marcia Romano, Audrey Diwan, Annie Ernaux / Igrajo: Anamaria Vartolomei, Anna Mouglalis, Kacey Mottet Klein, Luana Bajrami ….
Edini celovečerni nastop v Izštekanih doslej so Big Foot Mama izvedli leta 1999. Vendar ni bil akustičen, skladbe so takrat na zelo duhovit način preoblekli, a se akustičnemu izzivu izognili. Za kratek utrinek so se vrnili v Izštekanih 10 2014, ob spremljavi Big Banda RTV Slovenija so odigrali dve skladbi. Ko so v letu 2020 koncerti usahnili in so morali za eno leto preložiti jubilejni koncert v ljubljanskih Stožicah, se je zdel pravi trenutek za uresničitev davnega načrta: Big Foot Mama v akustični preobleki. Celovečerno, z izborom največjih uspešnic 30-letne kariere v aranžmajih, kakršnih od njih nismo vajeni.
»O akustiki smo že razmišljali, a doslej ni bilo priložnosti in časa. Zdaj je časa na pretek, prihodnost nas je dohitela: ker so razmere negotove, so intimnejši nastopi trenutno edina perspektiva. In nas je akustika res izzvala, raziskujemo drugačne zvoke in ritme in se zelo zabavamo. Občutek je seveda drugačen že na vajah: prvič v karieri sedimo in ne stojimo! J,« pripovedujejo Bigfooti.
Jure Longyka, avtor in voditelj Izštekanih, dodaja: »Vsakega rockovskega velikana prej ali slej čaka to soočenje. Ki je soočenje s samim sabo in svojo ranljivostjo. Kakšni so Big Foot Mama, ko sestopijo z velikega zvočnega zidu? Izvrstni. Na prvih vajah, ki sem jih obiskal, mi je postalo jasno: modeli iz obstoječih komadov delajo - novo glasbo.«.
Tako je z odlično interpretacijo ob spremljavi Simfoničenga orkestra RTV Slovenija ter njene spremljevalne skupine predstavila skladbe svojih začetkov, narodno zabavne skladbe, se dotaknila kabareta ter zaključila skladbami, ki so zaznamovale njene nastope na Emi in nastop na Eurosongu. Predstavila pa je tudi dve novi skladbi – balado Naj mi dež napni dlan in aktualno pesem Usojena.
Na odru so se ji pridružili: sin Matevž Derenda v skladbi Unforgettable, Frenk Derenda v skladbi Sanjam o domovini, Mojmir Sepe, ki je za izvedbo skladbe Poletna noč za dirigentsko paličico zamenjal Patrika Grebla, mladinska pevska zbora O.Š. Artiče in Brežice, mešani pevski zbor Viva iz Brežic ter plesalci Pro dance Studia.
Posebno nadgradnjo pa je dodal tudi povezovalec koncerta Tilen Artač, ki je za to priložnost prevzel različne vloge voditeljev TV oddaj.
Vozimo se lahko z avtomobili na bencinski, dizelski ali električni pogon, s hibridnimi vozili in takimi, ki jih poganja vodik. Še vedno pa nam ni uspelo narediti okolju prijaznega vozila, ki bi ga bilo mogoče preprosto reciklirati in bi bilo tudi cenovno ugodno. Promet prispeva približno 25 odstotkov vseh izpustov ogljikovega dioksida. Kakšen je promet danes in kakšnega si želimo v prihodnosti? Kakšen izziv je to za tehnologijo, družbo, ekonomijo in politiko?
Ibrahim Nouhoum, dolgoletni obiskovalec festivala, je v 80. letih prišel k nam kot študent iz Malija. Spominja se, da v tistem času v Jugoslaviji ni bilo slišati afriške glasbe. Zato je bila Druga godba zanj praznik. Z Ibrahimom se sprehodimo skozi izbrane koncertne posnetke ter spomine ključnih protagonistov mednarodnega festivala Druga godba, ki že štirideset let širi obzorja v našem prostoru ter nas z glasbo različnih zvrsti, izrazov in kultur nagovarja k sprejemanju drugačnosti v vseh pojavnih oblikah. To je festival, ki nas uči uglašenega sobivanja.
Scenarij in režija Maja Pavlin.
FLORENCE NIGHTINGALE, NURSING PIONEER / FLORENCE NIGHTINGALE, LA PREMIERE DES INFIRMIERES / Francija / 2021 / Režija: Aurine Crémieu.
Vabimo vas, da si pogovor z Darjo Švajger Mohorič v oddaji Dober večer ogledate v ponedeljek 13. januarja ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Skozi njegova dela nas vodijo literarni zgodovinarji Aleksander Bjelčevič, Urška Perenič, Miran Hladnik. Publicist, novinar in sociolog Bernard Nežmah nam plastično oriše njegovo vlogo urednika in časnikarja, ki je bil zelo poznan in priljubljen v tistem času. Ilustrator Marjan Manček nas popelje skozi ilustracije brezčasne satire družbenega življenja, vsem znane Kozlovske sodbe v Višnji gori. In literarni zgodovinar Igor Grdina zaključi: -Višnjani smo mi vsi-.
Zgodba je prepletena z odlomki iz celovečernega igranega filma posnetega po Jurčičevi knjižni predlogi, romanu Deseti brat.
Dokumentarni portret je režirala Nina Blažin, scenarij sta napisala Boštjan Virc in Dora Trček, produciral ga je Studio Virc za RTV Slovenija.
Dr. Vladimir Kante (1905–1945) je bil policijski uradnik. Služboval je na policiji v Beogradu in Ljubljani, izobraževal se je tudi v Rimu. Prizadeval si je za
humano ravnanje z zaporniki. Bil je izobražen in kultiviran. Kot uslužbenec policije je ves čas vojne delal za Osvobodilno fronto, obveščal jo je o načrtih in ukrepih okupatorja in njegovih pomagačev ter rešil marsikatero življenje. Januarja 1945 so ga odkrili in kmalu nato obesili. Desetletja se o dr. Kantetu, kljub njegovi pomembni vlogi v naši polpretekli zgodovini, ni smelo govoriti in pisati. Leta 1985 pa je po romanu Janeza Vipotnika režiser Vojko Duletič o njem posnel film z naslovom Doktor.
Še danes se zastavlja vprašanje, kako je lahko dr. Vladimir Kante cela štiri leta vojne deloval v samem vrhu policije in hkrati sodeloval z Osvobodilno fronto.
V filmu so nakazana tudi ugibanja o njegovi spolni usmerjenosti, ki bi lahko vplivala na njegovo delovanje Njegovo osebnost in delo pomagajo s pričevanji osvetliti tudi ljudje, ki so bili z njim povezani zasebno.
Dokumentarni film skuša tudi najti najti odgovore na vprašanje, kdo je izdal dr. Kanteta in zakaj. Ga je izdal eden tistih, ki jim je najbolj zaupal? Je bil razlog izdaje strah za lastno življenje?
Tako kot njegovo življenje je bila nenavadna tudi njegova usmrtitev z obešenjem. Vrv se je pri tem strgala, zato so ga obesili še enkrat.