Slovenske TV

Podnaslovljene TV

Lokalne TV

EX YU TV

Angleške TV

Nemške TV

Italijanske TV

Ostale TV

SLO 2
06:00
Napovedujemo
06:25
O svojih spominih bodo pripovedovali trije bratje Suhadolc: najmlajši Janez, legendarni profesor prostoročnega risanja na Fakulteti za arhitekturo, ki je zasnoval in izdelal tudi več sto stolov; Matija, prav tako arhitekt, ki je med drugim avtor načrtov za ureditev številnih samostanskih knjižnic na Slovenskem; in najstarejši, prof. dr. Anton, upokojeni profesor matematike na ljubljanski univerzi ter tudi navdušen botanik, preučevalec in zbiralec različnih vrst lesa. Med drugim se bodo spomnili svojih treh že pokojnih sestra, psihologinje Mete, poročene Krečič; arhitektke in spomeniške konservatorke Nataše, poročene Štupar Šumi, ter zdravnice Andreje, poročene Pipp. Spregovorili bodo tudi o svojih starših. Oče teh šestih otrok, gradbeni inženir in projektant Anton Suhadolc, je bil dve desetletji pred drugo svetovno vojno statik in vodja gradbišč pri največjih projektih arhitekta Jožeta Plečnika (gradnja cerkve v Šiški, stadiona ...) ter Plečnikov tesen prijatelj, obenem pa je samostojno ustvaril tudi več zgradb v Ljubljani. Mama, učiteljica Natalija, izhaja iz v naše kraje davno priseljene italijanske rodbine Sartori, oče pa po mamini strani iz prav tako italijanske družine Peruzzi, v kateri sta bila najbolj znana praded Martin Peruzzi, ki je leta 1875 prvi opozoril strokovnjake Deželnega muzeja Rudolfinum (danes Narodnega muzeja) na zanimive najdbe ostankov kolišč na Barju, ter njegov sin, kipar Svitoslav Peruzzi. Brata Anton in Matija Suhadolc sta bila rojena v desetletju pred drugo svetovno vojno, najmlajši Janez pa med njo. Vsak od bratov je imel zanimivo in ustvarjalno življenjsko pot. Njihove pripovedi v Spominih spremlja na stotine fotografij iz javnih in zasebnih virov. Številne med njimi so bile le redko objavljene. Nekatere fotografije v oddaji pa so bile objavljene prvič. Videti bo mogoče tudi posnetke iz arhivskih dokumentarnih filmov. Spet se napoveduje privlačna freska nekdanjih časov.
07:55
SP, v živo iz Sapora
09:30
I: Finžgar Lovro; R: Blažin Nina... Dokumentarni portret Josipa Jurčiča posnet tekom Jurčičevega leta 2021, predstavi življenje in delo literata, med drugim avtorja prvega slovenskega romana, ki je bil za časa svojega življenja osrednja oseba v slovenskem kulturnem in družbenem življenju. Film prinaša vpogled v njegovo življenjsko pot in obenem refleksijo na današnji čas.

Skozi njegova dela nas vodijo literarni zgodovinarji Aleksander Bjelčevič, Urška Perenič, Miran Hladnik. Publicist, novinar in sociolog Bernard Nežmah nam plastično oriše njegovo vlogo urednika in časnikarja, ki je bil zelo poznan in priljubljen v tistem času. Ilustrator Marjan Manček nas popelje skozi ilustracije brezčasne satire družbenega življenja, vsem znane Kozlovske sodbe v Višnji gori. In literarni zgodovinar Igor Grdina zaključi: -Višnjani smo mi vsi-.

Zgodba je prepletena z odlomki iz celovečernega igranega filma posnetega po Jurčičevi knjižni predlogi, romanu Deseti brat.

Dokumentarni portret je režirala Nina Blažin, scenarij sta napisala Boštjan Virc in Dora Trček, produciral ga je Studio Virc za RTV Slovenija.

10:20
R: Mašera Boštjan... Tragična zgodba o pravniku, ki je služboval na policiji, hkrati pa sodeloval z Osvobodilno fronto. Leta 1945 so ga odkrili, mučili in nato obesili.


Dr. Vladimir Kante (1905–1945) je bil policijski uradnik. Služboval je na policiji v Beogradu in Ljubljani, izobraževal se je tudi v Rimu. Prizadeval si je za

humano ravnanje z zaporniki. Bil je izobražen in kultiviran. Kot uslužbenec policije je ves čas vojne delal za Osvobodilno fronto, obveščal jo je o načrtih in ukrepih okupatorja in njegovih pomagačev ter rešil marsikatero življenje. Januarja 1945 so ga odkrili in kmalu nato obesili. Desetletja se o dr. Kantetu, kljub njegovi pomembni vlogi v naši polpretekli zgodovini, ni smelo govoriti in pisati. Leta 1985 pa je po romanu Janeza Vipotnika režiser Vojko Duletič o njem posnel film z naslovom Doktor.


Še danes se zastavlja vprašanje, kako je lahko dr. Vladimir Kante cela štiri leta vojne deloval v samem vrhu policije in hkrati sodeloval z Osvobodilno fronto.

V filmu so nakazana tudi ugibanja o njegovi spolni usmerjenosti, ki bi lahko vplivala na njegovo delovanje Njegovo osebnost in delo pomagajo s pričevanji osvetliti tudi ljudje, ki so bili z njim povezani zasebno.

Dokumentarni film skuša tudi najti najti odgovore na vprašanje, kdo je izdal dr. Kanteta in zakaj. Ga je izdal eden tistih, ki jim je najbolj zaupal? Je bil razlog izdaje strah za lastno življenje?


Tako kot njegovo življenje je bila nenavadna tudi njegova usmrtitev z obešenjem. Vrv se je pri tem strgala, zato so ga obesili še enkrat.

10:55
AS - SP: smuk (Ž), v živo iz Cortine dAmpezzo
12:00
Zima je zakon
12:20
AS - SP: smuk (M), v živo iz Wengna
14:15
Biatlon - SP: štafeta (Ž), v živo iz Ruhpoldinga
16:10
SP: smučarski skoki (M), ekipna tekma, v živo iz Zakopan
18:05
Rokomet (M) - SP: Slovenija - Zelenortski otoki, vklop v živo iz Zagreba
20:00
Deskanje na snegu - SP: paralelni veleslalom, posnetek iz Banskega
21:00
SP: smučarski tek, sprint, posnetek iz Les Roussesa
21:55
R: Žnidaršič Urška... Legendarna slovenska punk rock skupina Niet se je v petek, 24. maja 2024, ob svoji 40-letnici zmagoslavno vrnila v ljubljanske Križanke. Razprodan koncert je navdušil 3300-glavo množico. Ta je v en glas spremljala skoraj dveurni nastop zasedbe, ki je nastala leta 1983. Nietom so se z glasbenimi nastopi poklonili tudi njihovi prijatelji: godalni kvartet Vijolice, pevka Severa Gjurin, klaviaturist Primož Trebec, Kombinatke, Primož Alič (Zablujena generacija), Gregor Strasbergar Štras (Mrfy), Manca Trampuš (Koala Voice) in Tomislav Jovanović Tokac (Dan D).
23:35
Videonoč
02:55
SP, v živo iz Sapora
04:30
Videonoč
06:00
Napovedujemo
07:40
Glasbena matineja
09:30
R: Švigelj Tomaž... Mladen Bucić je diplomiral na Glasbeni akademiji v Zagrebu v razredu prof. Istvana Römerja, specialistični kitarski študij pa je končal v razredu prof. Thomasa Müllerja Peringa na Visoki šoli za glasbo -Franz Liszt- v Weimarju. Solistično in v različnih komornih zasedbah je koncertiral v več evropskih državah. Trenutno deluje kot profesor kitare na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Za svoj solistični nastop v dvorani Slovenske filharmonije leta 2023 je izbral romantično glasbo skladateljev Regondija, Costeja in Granadosa.
10:10
AS - SP: slalom (M), 1. vožnja, v živo iz Wengna
10:55
AS - SP: superveleslalom (Ž), v živo iz Cortine dAmpezzo
12:00
Zima je zakon
12:25
Biatlon - SP: skupinski start (M), v živo iz Ruhpoldinga
13:10
AS - SP: slalom (M), 2. vožnja, v živo iz Wengna
14:15
Deskanje na snegu - SP: paralelni veleslalom, vklop v živo iz Banskega
14:55
Biatlon - SP: skupinski start (Ž), v živo iz Ruhpoldinga
15:55
SP: smučarski skoki (M), v živo iz Zakopan
17:45
Zima je zakon
18:00
SP: smučarski skoki (Ž), posnetek iz Sapora, pon.
19:05
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
20:20
Rokomet (M) - SP: Egipt - Hrvaška, v živo iz Zagreba
22:05
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
22:15
The Elephant Man; Cikel filmov Davida Lyncha


Srce parajoči drugi celovečerni film kultnega ameriškega režiserja je postavljen v čas viktorijanske Anglije. Govori o življenjski poti mladeniča Josepha Merricka, ki od otroštva naprej trpi za vrsto obolenj in deformacij. Zaradi iznakaženega videza najde službo v gledališču za revne sloje, ki na atrakcijo s ponižujočim vzdevkom Človek slon gledajo z mešanico studa in sočutja. Lastnik ga pretepa in obravnava kot žival. Iz tragičnih okoliščin ga povleče zdravnik dr. Frederic Treves. Merrick je za dr. Trevesa najprej zanimiv zaradi svoje nenavadne anatomije. Zdravnik pa kmalu odkrije, da je njegov pacient v resnici občutljiv, omikan in ustvarjalen človek. Merrick postane priljubljen gost v londonski visoki družbi, toda duhovi preteklosti mu ne dajo miru.


Film je posnet po resnični zgodbi Angleža Josepha Merricka, ki se je v drugi polovici 19. stoletja preživljal kot cirkuška atrakcija, nato je nekaj let prebil kot pacient v londonski bolnici, kjer so ga pogosto obiskovali pripadniki visoke družbe. Umrl je pri 27 letih.


Kritiška in komercialna uspešnica režiserja Davida Lyncha je prejela osem oskarjevskih nominacij, tri nagrade bafta za najboljši film, najboljšega igralca in najboljšo scenografijo ter cezarja za najboljši tuji film.


David Lynch, eden najbolj edinstvenih filmskih režiserjev našega časa, se je v 78. letu poslovil 16. januarja 2025.


Izvirni naslov: THE ELEPHANT MAN / Britansko-ameriški film, 1980 / Režija: David Lynch / Scenarij: Christopher De Vore, Eric Bergren, David Lynch / Igrajo: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft.

00:15
Videonoč
06:00
Napovedujemo
10:30
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
11:25
Ljubljana: Ponedeljek, Sreda, Petek; Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
13:50
R: Moravec Dušan... Dokumentarni film Partizanske smučine Cerkno '45 je zgodba o pogumu in silni želji po svobodi in miru.


Partizansko smučarsko tekmovanje v Cerknem je bil odmeven in enkraten športni dogodek, ki se ga je 20. in 21. januarja 1945 udeležilo več kot 40 partizanov, ki so tekmovali v veleslalomu, patruljnem teku in skokih. Dogodek se je odvijal v osvobojenem partizanskem Cerknem, ki je bilo v času tekem, v krogu 80 kilometrov obdano s 15.000 pripadniki nemških in drugih sovražnih enot, tekmovanje pa si je kljub vsemu ogledalo več kot 1.000 gledalcev.

V filmu lahko spremljamo pripovedi udeležencev tekmovanja, gledalcev in strokovnjakov s področja vojskovanja na smučeh.

Prav tako je v filmu prikazano bogato slikovno gradivo in nekateri do sedaj neznani dokumenti, ki pričajo, kako je potekalo samo tekmovanje.

Dokumentarni film Partizanske smučine Cerkno '45 je zgodba o dogodku, ki je bil edinstven v takratni okupirani Evropi, je film o pravi partizanski zimski olimpijadi, ki si zasluži, da se uvrsti v svetovno zgodovino smučanja in vojskovanja na smučeh.

Scenarist in režiser filma je Dušan Moravec.

14:45
Z iskanjem pristnosti v eni največjih evropskih držav ne boš imel težav: od Severnega morja do najvišjega nemškega vrha je približno 800 kilometrov priložnosti. A edinstveno zgodovino odraža južni del Nemčije. Tu bomo raziskali stare obrti Črnega gozda, prehodili dobro uhojeno pot med nekdanjo Kranjsko in Tubingenom in se preko manj odkritih mokrišč ob vznožju Alp spustili do Oberramergaua, ki je povezan tudi z najstarejšim dramskim besedilom v slovenščini.
15:35
V Mikserju obeležujemo 60-letnico Kulturnega doma v Trstu in 70-letnico otroške revije Galeb. Voditeljica Mairim Cheber je k pogovoru povabila urednico Založništva tržaškega tiska Martino Kafol in direktorja in umetniškega vodjo Slovenskega stalnega gledališča Danijela Malalana. Kulturni dom je zasnoval arhitekt Edo Mihevc, Plečnikov diplomant, zgradili so ga leta 1964 kot odgovor na požig Narodnega doma. Revija Galeb pa je zaznamovala generacije šolarjev in še danes vpliva na razvoj otroške vizualne kulture ter se obenem prilagaja potrebam novih bralcev.
16:05
Preverjamo koga zares zanima dobrobit živali v primeru Tropske hiše v Celju, pobožale vas bodo praznične fotografije in posnetek živali naših gledalcev, morda vas bodo presenetile tudi izjave otrok ob branju knjige Z naravo v objemu, iščemo pogrešano muco in svetujemo o tem, kako pravilno nastlati živalim.
16:35
V izboru prispevkov za drugo oddajo letošnjega leta se osredotočamo na orhideje, ki jih gojimo kot sobne rastline. Med njimi so najbolj priljubljeni falenopsisi. Kako jih oskrbovati, svetuje Tomaž Jevšnik iz podjetja v Dobrovniku. Spoznavamo zgodbi dveh ljubiteljic; Stanka Pučnik se navdušuje nad falenopsisi, Irena Cigula pa cimbidiji. Obe imata zelene prste in cvetoče orhideje.

Falenopsise gojimo praviloma prozornem lončku, ki ga postavimo v okrasnega z ožjim dnom. Slednje preprečuje, da bi se korenine namakale v odvečni vodi in propadle. Če imamo možnost ustvariti vlažno okolje, lahko postavimo epifitno drevo. Nanj pritrdimo različne orhideje, bromelijevke, tudi praproti. Naredila ga je dr. Sabina Šegula.

17:05
V Washingtonu bo slovesno prisegel 47. ameriški predsednik Donald Trump, ki se po štirih letih vrača v Belo hiši. Po formalni prisegi novega ameriškega predsednika, ki bo točno opoldne po lokalnem času, bo Donald Trump v govoru predstavil izhodišča svojega drugega predsedniškega mandata, na slovesnosti pred Kapitolom pa pričakujejo najvišje predstavnike ameriške politike.
19:00
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
20:00
Rokomet (M) - SP: Slovenija - Islandija, v živo iz Zagreba
22:35
R: Bastič Aljaž... Posnetek koncerta Imaga Sloveniae posvečamo Janošu Kernu (1955-2025), dolgoletnemu direktorju in gonilni sili festivala Imago Sloveniae-Podoba Slovenije. Koncert popularne klasične glasbe v izvedbi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in treh mladih dirigentov: Miha Rogine, Mojce Lavrenčič in Slavena Kulenovića. Pod njihovimi taktirkami je na Kongresnem trgu pred številnim občinstvom zvenela glasba skladateljev Glinke (Uvertura k operi Ruslan in Ljudmila) in Bizeta (odlomek Carmen suite št. 2, odlomek suite Arležanka). Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič.
22:50
Straight Story; Cikel filmov Davida Lyncha


Film temelji na resnični zgodbi Američana, ki je leta 1994 opravil neverjetno pot po osrčju Amerike. Ko 73-letni Alvin izve, da je njegovega brata zadela kap, se ga odloči obiskati in zgladiti njun dolgoletni spor. Ker pa ga dajejo kolki in mu peša vid ter nima vozniškega dovoljenja, se trmasti Alvin usede na svojo kosilnico, nanjo pripne manjšo prikolico in se odpravi na skoraj 400 kilometrov dolgo potovanje od domačega mesteca Laurens v državi Wisconsin do Mount Ziona v Iowi. Na poti naleti na številne ovire, pa tudi na ljudi, ki mu hočejo pomagati.


David Lynch, eden najbolj edinstvenih filmskih režiserjev našega časa, se je v 78. letu poslovil 16. januarja 2025.


Izvirni naslov: STRAIGHT STORY / Ameriški film, 1999 / Režija: David Lynch / Scenarij: John Roach, Mary Sweeney / Igrajo: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Jane Galloway Heitz.

00:45
Videonoč