Skozi njegova dela nas vodijo literarni zgodovinarji Aleksander Bjelčevič, Urška Perenič, Miran Hladnik. Publicist, novinar in sociolog Bernard Nežmah nam plastično oriše njegovo vlogo urednika in časnikarja, ki je bil zelo poznan in priljubljen v tistem času. Ilustrator Marjan Manček nas popelje skozi ilustracije brezčasne satire družbenega življenja, vsem znane Kozlovske sodbe v Višnji gori. In literarni zgodovinar Igor Grdina zaključi: -Višnjani smo mi vsi-.
Zgodba je prepletena z odlomki iz celovečernega igranega filma posnetega po Jurčičevi knjižni predlogi, romanu Deseti brat.
Dokumentarni portret je režirala Nina Blažin, scenarij sta napisala Boštjan Virc in Dora Trček, produciral ga je Studio Virc za RTV Slovenija.
Dr. Vladimir Kante (1905–1945) je bil policijski uradnik. Služboval je na policiji v Beogradu in Ljubljani, izobraževal se je tudi v Rimu. Prizadeval si je za
humano ravnanje z zaporniki. Bil je izobražen in kultiviran. Kot uslužbenec policije je ves čas vojne delal za Osvobodilno fronto, obveščal jo je o načrtih in ukrepih okupatorja in njegovih pomagačev ter rešil marsikatero življenje. Januarja 1945 so ga odkrili in kmalu nato obesili. Desetletja se o dr. Kantetu, kljub njegovi pomembni vlogi v naši polpretekli zgodovini, ni smelo govoriti in pisati. Leta 1985 pa je po romanu Janeza Vipotnika režiser Vojko Duletič o njem posnel film z naslovom Doktor.
Še danes se zastavlja vprašanje, kako je lahko dr. Vladimir Kante cela štiri leta vojne deloval v samem vrhu policije in hkrati sodeloval z Osvobodilno fronto.
V filmu so nakazana tudi ugibanja o njegovi spolni usmerjenosti, ki bi lahko vplivala na njegovo delovanje Njegovo osebnost in delo pomagajo s pričevanji osvetliti tudi ljudje, ki so bili z njim povezani zasebno.
Dokumentarni film skuša tudi najti najti odgovore na vprašanje, kdo je izdal dr. Kanteta in zakaj. Ga je izdal eden tistih, ki jim je najbolj zaupal? Je bil razlog izdaje strah za lastno življenje?
Tako kot njegovo življenje je bila nenavadna tudi njegova usmrtitev z obešenjem. Vrv se je pri tem strgala, zato so ga obesili še enkrat.
Srce parajoči drugi celovečerni film kultnega ameriškega režiserja je postavljen v čas viktorijanske Anglije. Govori o življenjski poti mladeniča Josepha Merricka, ki od otroštva naprej trpi za vrsto obolenj in deformacij. Zaradi iznakaženega videza najde službo v gledališču za revne sloje, ki na atrakcijo s ponižujočim vzdevkom Človek slon gledajo z mešanico studa in sočutja. Lastnik ga pretepa in obravnava kot žival. Iz tragičnih okoliščin ga povleče zdravnik dr. Frederic Treves. Merrick je za dr. Trevesa najprej zanimiv zaradi svoje nenavadne anatomije. Zdravnik pa kmalu odkrije, da je njegov pacient v resnici občutljiv, omikan in ustvarjalen človek. Merrick postane priljubljen gost v londonski visoki družbi, toda duhovi preteklosti mu ne dajo miru.
Film je posnet po resnični zgodbi Angleža Josepha Merricka, ki se je v drugi polovici 19. stoletja preživljal kot cirkuška atrakcija, nato je nekaj let prebil kot pacient v londonski bolnici, kjer so ga pogosto obiskovali pripadniki visoke družbe. Umrl je pri 27 letih.
Kritiška in komercialna uspešnica režiserja Davida Lyncha je prejela osem oskarjevskih nominacij, tri nagrade bafta za najboljši film, najboljšega igralca in najboljšo scenografijo ter cezarja za najboljši tuji film.
David Lynch, eden najbolj edinstvenih filmskih režiserjev našega časa, se je v 78. letu poslovil 16. januarja 2025.
Izvirni naslov: THE ELEPHANT MAN / Britansko-ameriški film, 1980 / Režija: David Lynch / Scenarij: Christopher De Vore, Eric Bergren, David Lynch / Igrajo: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft.
Partizansko smučarsko tekmovanje v Cerknem je bil odmeven in enkraten športni dogodek, ki se ga je 20. in 21. januarja 1945 udeležilo več kot 40 partizanov, ki so tekmovali v veleslalomu, patruljnem teku in skokih. Dogodek se je odvijal v osvobojenem partizanskem Cerknem, ki je bilo v času tekem, v krogu 80 kilometrov obdano s 15.000 pripadniki nemških in drugih sovražnih enot, tekmovanje pa si je kljub vsemu ogledalo več kot 1.000 gledalcev.
V filmu lahko spremljamo pripovedi udeležencev tekmovanja, gledalcev in strokovnjakov s področja vojskovanja na smučeh.
Prav tako je v filmu prikazano bogato slikovno gradivo in nekateri do sedaj neznani dokumenti, ki pričajo, kako je potekalo samo tekmovanje.
Dokumentarni film Partizanske smučine Cerkno '45 je zgodba o dogodku, ki je bil edinstven v takratni okupirani Evropi, je film o pravi partizanski zimski olimpijadi, ki si zasluži, da se uvrsti v svetovno zgodovino smučanja in vojskovanja na smučeh.
Scenarist in režiser filma je Dušan Moravec.
Falenopsise gojimo praviloma prozornem lončku, ki ga postavimo v okrasnega z ožjim dnom. Slednje preprečuje, da bi se korenine namakale v odvečni vodi in propadle. Če imamo možnost ustvariti vlažno okolje, lahko postavimo epifitno drevo. Nanj pritrdimo različne orhideje, bromelijevke, tudi praproti. Naredila ga je dr. Sabina Šegula.
Film temelji na resnični zgodbi Američana, ki je leta 1994 opravil neverjetno pot po osrčju Amerike. Ko 73-letni Alvin izve, da je njegovega brata zadela kap, se ga odloči obiskati in zgladiti njun dolgoletni spor. Ker pa ga dajejo kolki in mu peša vid ter nima vozniškega dovoljenja, se trmasti Alvin usede na svojo kosilnico, nanjo pripne manjšo prikolico in se odpravi na skoraj 400 kilometrov dolgo potovanje od domačega mesteca Laurens v državi Wisconsin do Mount Ziona v Iowi. Na poti naleti na številne ovire, pa tudi na ljudi, ki mu hočejo pomagati.
David Lynch, eden najbolj edinstvenih filmskih režiserjev našega časa, se je v 78. letu poslovil 16. januarja 2025.
Izvirni naslov: STRAIGHT STORY / Ameriški film, 1999 / Režija: David Lynch / Scenarij: John Roach, Mary Sweeney / Igrajo: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Jane Galloway Heitz.